"עיר בבנייה" – חריש בראי האמנות

11 אומנים מקומיים יציגו בתערוכה חדשה את חריש כפי שהיא משתקפת בעיניהם והם יעשו זאת באמצעות ארגזי קרטון, הסמל האוניברסלי למעבר, הגירה והתחדשות. איתן קדמי, אניק שוט ושי הרדן, שלושה מהאמנים המשתתפים מאמינים כי התערוכה היא צעד ראשון בכיוון הנכון, שיעזור למתג את חריש כעיר אמנות וכ'אור' לערים אחרות

 ביום חמישי הקרוב (19.12) יתקיים ערב ההשקה לתערוכת האמנים הראשונה בחריש: "עיר בבנייה". התערוכה מאגדת יצירות של 11 אמנים מקומיים: איתן קדמי, אניק שוט, ארזה יריב, יעל חלפי, יעלה אוסמו, לאה הימן, לוט שלבר, מריה פיסקריוב, שי הרדן, שלמה אל השחר ורונית לב  – כולם תושבי העיר שהתבקשו, כל אחד בתחום מומחיותו, לשקף  באמצעות ארגזי קרטון את יחסם לעיר הנבנית ולתהליכים המתרחשים בזמן הקמתה.

"חשוב לנו לחשוף את התושבים בעיר לאומנות", מסביר איתן קדמי (64), מאייר וצייר מנדלות. "התערוכה מעניקה לנו הזדמנות לפתוח צוהר נוסף לחיים כאן ולספק לקהילה המקומית אומנות עכשווית ועשירה של שלל יוצרים, ציירים, פסלים, אנימטורים, צלמים ויוצרים בחומרים אחרים", הוא מפרט ואף אינו חושש לחלום: "חריש עדיין מגבשת את זהותה והחלום שלי הוא שדרך האומנות נדע להציג לעולם את אופייה ותוצריה. ממש כמו בעין הוד ואפילו ביפו".

איתן קדמי
קדמי: "חריש עדיין מגבשת את זהותה והחלום שלי הוא שדרך האומנות נדע להציג לעולם את אופייה"

האומנות ככלי שיווקי לחריש

קדמי גר כחצי שנה בחריש וברגע שכף רגלו דרכה כאן, החל "לגלגל במוחו" את הרעיון של הקמת קבוצה של אמנים שתעבוד יחד. "מאז שהצהרתי בכתבה שפורסמה אצלכם לפני כשבעה חודשים שאני מעוניין להקים בחריש קהילת אמנים, יצרו איתי קשר מספר יוצרים. יחד נפגשנו עם ראש העיר והצענו לו שיתוף פעולה, אנחנו נביא את האומנות שלנו והוא יקבל מאיתנו עזרה בשיווק העיר".

איתן קדמי עבודה
איתן קדמי מציג בתערוכת עיר בבנייה

מה זה אומר מבחינתכם?

"לעבוד על הוויז'ואל של העיר – כיכרות, מוסדות ציבור – מה שנקרא 'פני העיר'. העירייה העמידה לרשותנו את המתנ"ס למפגשים השבועיים שלנו ותערוכה זו היא בעצם הביטוי הראשוני לשיתוף הפעולה. אני באופן אישי רואה שיתופי פעולה נוספים עם קהילות שונות בעיר לעבודה משותפת. דתיים וחילונים, עולים חדשים, ותיקים, אנשים עם מוגבלויות ועוד. אני מאוד מאמין בחיבורים בין קצוות", מציין קדמי. "שיתופי פעולה מוצלחים בין הקהילות השונות בעיר יכולים לחזק את העיר כלפי פנים וחוץ".

'אור' לערים אחרות

בקהילת האמנים שהתגבשה ומונה כ-20 חברים, משתתפת גם אניק שוט (52), עולה מברזיל, שזכתה לאחרונה בפרס מטעם משרד העלייה והקליטה על תרומתה לאמנות בארץ. שוט גרה בחריש כשנתיים. אל קהילת האמנים הצטרפה כשחיפשה שותפים לדרך. "בחזון שלי אני רואה אמנים מקומיים יוצרים יחד בסטודיו גדול שבו גם נציג את היצירות שלנו". אניק מאמינה שיש לדרוש מקברניטי העיר לשווק את חריש כעיר אומנותית. "אם אנחנו כבר בונים עיר חדשה בישראל אז ראוי שנהפוך אותה לכזו ונהיה 'אור' לערים האחרות. זה הזמן שלנו להתחיל לבנות כאן משהו יפה ואיכותי".

אניק שוט
שוט: לדרוש מקברניטי העיר לשווק את חריש כעיר אומנותית

מה את מציגה בתערוכה הקרובה?

"אני מציגה ציורים של מכסי ביוב בחריש שגם הם חדשים. באחד ממכסי הביוב שציירתי יש עיגולים במרכז המכסה. 'העיגולים' מייצגים את התושבים שמגיעים לכאן מכל הארץ ומכל המדינות בעולם. יש יותר מ-10 אחוזים עולים חדשים בחריש ועוד קהילות אחרות רבות ששונות זו מזו".

שוט: מכסי ביוב מעוצבים. העיגולים מייצגים אנשים

יופי אורבני 

הצייר והאנימטור, שי הרדן גר בחריש כשלושה חודשים בלבד. הרדן יצר בעבר עבור "הטלוויזיה החינוכית" ו"רשות השידור" אנימציות רבות שאת רובן אנחנו מכירים. חלק מיצירותיו עוסקות בשילוב של גופים תלת ממדיים. בעיקר, ארובות עשויות פח בגדלים שונים. "עסקתי בארכיטקטורה בנעוריי", מתוודה הרדן "ומכאן ההשראה שלי. אני כרגע בתקופה של ה'יופי האורבני' אם תשים לב, בחריש יש כמות מנופים גדולה מאוד. יש כמובן את הטבע, שזו יצירה נפלאה כשלעצמה אך לבניינים הרבים ולבנייה כאן יש את היופי שלהם".

שי הרדן
שי הרדן, מקבל השראה מהמנופים הרבים בעיר

תערוכת האמנים תוצג במתנ"ס חריש במשך שבוע ימים. אוצר התערוכה, יורם אפק (69) הוא תושב פרדס חנה שלקח על עצמו בהתנדבות את המשימה של אצירת התערוכה הראשונה של אמני חריש וגם את ההחלטה לקיים בנפרד מתערוכת האמנים את תערוכת תלמידי בתי הספר בעיר שקובצו גם הם לתערוכה תחת השם "לראות את הטוב בעיר". תערוכת הילדים תתקיים כתערוכה נפרדת במרכז בר בעיר. אפק מסביר: "לא חשבתי שזה מתאים לאמנים. זו בכל זאת תערוכה ראשונה שלהם מול הקהל המקומי בחריש".

שי הרדן עבודה
הרדן על יופי אורבני: "לבניינים הרבים ולבנייה כאן יש את היופי שלהם"

תערוכת "עיר בבנייה" תתקיים במרכז התרבות והפנאי בחריש בין התאריכים 19/12-26/12 בין השעות 9:00-21:00

תערוכת "לראות את האור"  תוצג באותם תאריכים במרכז בר סנטר.

2 תגובות לפוסט זה
  1. מאוד נהנתי לראות את העבודות של האומנים ואת הפרשנויות שלהם לעיר הנבנית שלנו.
    כל הכבוד ממליץ בחום לבקר ולהיתרשם ??

השאר תגובה

פרויקטים

הירשמו לניוזלטר שלנו

וקבלו עדכונים על חריש ישירות לתיבת המייל

בכל שלב ניתן להסיר את הרישום לניוזלטר בלחיצה על קישור בתחתית המייל

תודה! נרשמתם בהצלחה