שלב נוסף במאבק במפחמות: נחתם צו להגבלת העברת גדם לשטחי הרשות

צילום: מועצה מקומית חריש

שר החקלאות אורי אריאל חתם על הצו להגבלת הובלת גדמי עצים מישראל לשטחי הרשות הפלסטינית

טיוטת הצו פורסמה להערות הציבור עוד בחודש יוני השנה והוא אמור היה להיות מופעל תוך 45 ימים ממועד פרסומו הסופי. עם זאת, נמנע עד כה משרד החקלאות מחתימה על הצו ויישומו.

נזכיר כי הגבלת העברת הגדמים לשטחי הרשות הינה אחת ההמלצות שהציג הצוות הבינמשרדי שהוקם מתוקף החלטת ממשלה 534 שהתקבלה לפני כשנה, בחודש ספטמבר 2015. בחודש ינואר 2016 הציג הצוות את המלצותיו, וביניהן המלצה על הוצאת הצו המדובר. על פי הצו, תותר הובלת גדמי עצים מסוג אבוקדו והדרים בשטחי ישראל רק למי שינתן לו רשיון ייעודי לכך ולאתרים מורשים בלבד. עם הגבלת העברת הגדמים לשטחי הרשות הציפייה היא להפחתה משמעותית, אם כי הדרגתית, בפעילות המפחמות המזהמות את הסביבה וגורמות לנזק בריאותי לתושבים באזור השרון הצפוני.

בד בבד ממשיכה פעילות תושבי הסביבה וראשי הרשויות, במועצה האזורית מנשה, בחדרה ואף בחריש להמשך המאבק על מנת לוודא שהצו אכן נאכף בשטח וכן שיתר המלצות הצוות הבינמשרדי ייושמו במלואן עד לפתרון הבעיה באופן מוחלט.

ראש המועצה, יצחק קשת, ציין בפוסט בדף הפייסבוק שלו בנושא כי "מדובר בצעד ראשון אך הדרך עוד ארוכה. בכדי לאכוף את התקנות יש להקצות תקציבים, להקים מערך אכיפה וכן להקים מתקנים לקליטת הגזם והפיכתו לאנרגיה. מעבר לכל זאת קיים עדיין בשטחי הרשות הפלסטינית מצבור גזם לשנתיים נוספות. אנו לא מרפים וממשיכים לפעול. בימים הקרובים נפרסם את מועד המחאה הגדולה, עיר האוהלים בירושלים."

ראו עוד בנושא: חריש מתגייסת בכח מלא למאבק במפחמות.

השאר תגובה

פרויקטים

הירשמו לניוזלטר שלנו

וקבלו עדכונים על חריש ישירות לתיבת המייל

בכל שלב ניתן להסיר את הרישום לניוזלטר בלחיצה על קישור בתחתית המייל

תודה! נרשמתם בהצלחה