בונים עיר חדשה: ראיון עם משה כחלון, מנהל מחלקת תשתיות ופיתוח במועצת חריש

מר משה כחלון מכהן כמנהל מחלקת תשתיות ופיתוח במועצת חריש. שוחחנו איתו על עבודתו ועל פיתוח תשתיות ציבוריות והקמת מוסדות ציבורים בעיר

ספר לנו על תפקידך במועצה ועל עבודת התכנון עליה אתה אחראי

מאחר ואין למועצה מהנדס, אני מרכז את נושא התשתיות מטעם מועצת העיר. כל מה שקשור לתכנון, ביצוע בפועל, התאמה לאיכלוס צפוי וכדומה של תשתיות המוסדות הציבוריים, עובר דרכי.

מה מייחד את עבודות תכנון המוסדות הציבוריים בחריש?

ספציפית לגבי מוסדות חינוך למשל, האדריכלים הם אלו שמתכננים את המוסדות עצמם לפי פרוגרמה של משרד החינוך. אני עובד מול משרד החינוך לגבי בתי ספר וגני ילדים. אנו עושים פילוח של האוכלוסיה הצפוייה בספטמבר 2015 ובהתאם יושבים מולו לבצע את העבודה.  אני מעריך שתוך חודשיים תתחיל בנייה בפועל של מוסדות החינוך הראשוניים. מדובר בשלושה מתחמים של בתי ספר, גנים ומעונות יום.

בנוסף, נשכרה חברת ניהול שמלווה את תהליך הבנייה ממש. התפקיד שלה הוא לבצע פיקוח צמוד ולוודא שתהליך העבודה מתנהל כמו שצריך כשהכל מתבצע ישירות מול משרד השיכון. לדוגמא, במסגרת העבודה שלה, היא מבטיחה שישתמשו בחומרי בנייה הכי טובים, שכל החשבוניות יצאו כנדרש וכדומה.

לפי איזה פילוח אוכלוסיה אתם מקימים את מתחמי מוסדות החינוך?

כרגע הצפי שלנו הוא לספטמבר 2015, אנו עובדים לפי ההנחה כי האוכלוסיה תורכב מ 40% חילונים, 40% חובשי כיפות סרוגות ו 20% חרדים. אנחנו מקימים את מוסדות החינוך בהתאם, על מנת שיתנו מענה לכלל הציבור. לקראת סוף 2014 ותוך כדי 2015 הנתונים כבר יהיו יותר מדוייקים ובמידת הצורך נעשה התאמות ונוכל לבנות תוספות למוסדות הללו.

אם כך, האם אתה צופה שבספטמבר 2015 חריש תהיה ערוכה מבחינת מוסדות החינוך לקליטת מאות ואלפי משפחות?

מבחינת התשתיות הנלוות כמו מערכות חשמל, מים וכדומה, יהיו דברים שיהיו מוכנים קודם ודברים שיקומו עם הזמן, זה תהליך מתגלגל. אבל בסך הכל הרשות כמערכת עושה הכל על מנת להיות ערוכה לקליטת הציבור שיגיע ויהיה במקום עם תחילת שנת הלימודים של 2015. אני מעריך שמוסדות החינוך עצמם יעמדו ויהיו מוכנים בעיתוי הזה.

כיצד מתבצע השינוי בתכנון מוסדות הציבור מתכנון שיועד במקור לחרדים לתכנון שמיועד כעת לציבור חילוני ודתי-לאומי?

בתכנון שלנו עכשיו, כשאנחנו מחפשים שטח למתנ"ס למשל, אנחנו מתאימים אותו לאופי חילוני. כך למשל, יש הרבה יותר דגש למגרשי ספורט, דברים שהם פחות רלוונטיים לציבור חרדי. בשלב מאוחר יותר, אנחנו מתכננים להקים מרכז תרבות ופנאי שיתפרש על פני קומפלקס גדול ויכיל גם בריכת שחיה. העיר שינתה את אופייה מקצה לקצה ויש לזה ביטוי בתכנון התשתיות.

מהם המוסדות הציבוריים בדחיפות הגבוהה ביותר להקמה ומתי להערכתך הם צפויים לקום?

בתי הספר, הגנים ומעונות היום הם הדחופים ביותר. אחריהם קופות חולים. אנחנו כבר בדיאלוג עם שלוש מקופות החולים הגדולות במדינה להקמת סניפים פה בחריש. בנוסף מתנהלת עבודה מול משרד הרווחה להקמת מרכזים למבוגרים ולקשישים ומרכזים לילדים עם מוגבלויות וקשיי למידה. אנחנו דואגים להקמה של סניף דואר בעיר. אנחנו ממש יורדים לכל הרזלוציות של שירותים שמאפיינים עיר ולאט לאט כל הגורמים הרלוונטיים מתעוררים ומבינים את התהליך שקורה בחריש ומשתפים פעולה יותר ויותר. אני מקווה שהכל יקום כמה שיותר מוקדם.

הוועדה המיוחדת לתכנון חריש מפקידה את היטלי ההשבחה בקופות נפרדות להטחת שימוש עתידי של התושבים להקמת מוסדות ומתקנים ציבוריים במתחם שלהם. אילו שימושים היית רוצה לראות בכספים הללו. מהם המוסדות שיטיבו במיוחד עם התושבים?

הרעיון הוא שהיטלי ההשבחה יעמדו לטובת תושבי המתחם הספציפי בו נגבו ההיטלים. בנוסף, יש לזכור שבסך הכל לא מדובר בכספים מאוד גדולים, לכן שימוש נכון יהיה שימוש של שטח ציבורי פתוח ולא שימוש שבמסגרתו יקומו מוסדות ממש. הכיוון צריך להיות הקמה של מתקני משחקים, פינות ישיבה בתוך המתחם לשימוש תושביו וכדומה.

לסיום, האם היית ממליץ לאנשים לקנות היום דירות בחריש?

כן, חד וחלק, בואו לגור בחריש. יש כאן הזדמנות פז לדור הצעיר להיות שותף לבנייה של עיר, לעצב אותה ואת הצביון שלה. לדעתי אין משימה חשובה מזאת בארץ כרגע. אם נצליח כאן, התיאבון יפתח ואולי יקומו גם 3-4 "חריש" נוספות בארץ. כל השיח והדיון הציבורי על דיור ועלותו מתנקז לכאן. חריש היא מקום באמת מיוחד, הגישה הנוחה מכביש שש היא יתרון גדול. אני מרגיש את המקום והוא יהיה ענק, אסור לפספס אותו.

2 תגובות לפוסט זה
  1. שלום
    לפי מה שהתרשמתי באתר הבנחנחם הם בניני קומות . האם יש בתכנון לבנות גם בנינים צמודי קרקע עם שטח אדמה מסביב ?
    תודה ויום טוב
    דב

  2. האם תהיו פתוחים לבנית מתחם לאזרחים ותיקים כאגודה או כיוזמה של אנשים עם זיקה מסוימת,( לדוגמא רוחנית)

השאר תגובה

פרויקטים

הירשמו לניוזלטר שלנו

וקבלו עדכונים על חריש ישירות לתיבת המייל

בכל שלב ניתן להסיר את הרישום לניוזלטר בלחיצה על קישור בתחתית המייל

תודה! נרשמתם בהצלחה