סוף סוף: פרוייקט “חריש המאוחדת” יתחיל להיבנות

הסכם המימון לפרוייקט של עמותת הבנייה “חריש המאוחדת” נחתם בתחילת השבוע והפרוייקט יצא כעת לדרך לאחר עיכוב של למעלה מ-3 שנים

עמותת “חריש המאוחדתרכשה את הקרקע עליה יוקם הפרוייקט מחברת אשדר ביולי 2013. הפרוייקט כולל 27 בנייני מגורים ו-591 יחידות דיור וממוקם במרכזה של שכונת אבני חן בחריש (קישור למפה). מדובר בעמותת הבנייה השלישית בגודלה בחריש, לאחר עמותות "נאות חריש" ו"נאות חנן" המונות מעל ל-700 יחידות דיור כל אחת.

בשנים 2013-2014, עם תחילת שיווק הדירות בחריש, היוו עמותות הבנייה כמחצית מסך יחידות הדיור בשתי השכונות הראשונות. אלפי רוכשי דירות הצטרפו לעמותות ששיווקו אז דירות באומדני מחיר שנעו בין 600-700 אלף ש”ח לדירה בת 4 חדרים. לאורך הזמן ועם התקדמות שלבי התכנון והביצוע התגלו חריגות לא קטנות בחלק גדול מהפרוייקטים, עד כדי עליות של 30% ביחס לאומדנים שהוצגו בתחילה.

מחיר הדירה קפץ אך עדיין אטרקטיבי ביחס למחירי השוק בחריש

אומדן המחיר שהוצג בעמותת “חריש המאוחדת” עמד בתחילה על כ-660 אלף ש”ח לדירת 4 חדרים בסיסית ונכון להיום, ערב תחילת עבודות הביצוע, קפץ אומדן המחיר לכ-860 אלף ש”ח. מהעמותה נמסר כי לא צפויות עלויות מחיר משמעותיות נוספות מעבר לאומדן זה כיוון שרכיבי העלויות המרכזיים, כולל עלות הבנייה, כבר ידועים. אמנם, מדובר בעליית מחיר משמעותית מאד ביחס לאומדן המקורי אך מכיוון שבמקביל, עלו מאד מחירי הדירות בחריש, המחיר העדכני עדיין נמוך ביחס למחירי דירות 4 חדרים בחריש כיום, המתחילים מכ-1 מיליון ש”ח.

הקושי הגדול איתו התמודדה העמותה היה השגת ליווי פיננסי לפרוייקט, זאת לאחר שנדחתה ע”י הבנקים הגדולים שכבר התקשרו עם העמותות האחרות או הגבילו את פעילותם בחריש ולאחר שגם בערוץ החוץ בנקאי לא נחלה העמותה הצלחה.

העיכוב בביצוע הפרוייקט היווה בעיה לא רק עבור רוכשי הדירות אלא גם עבור העיר כולה שכן הפרוייקט יושב בליבה של שכונה שבחלקה כבר החלה להתאכלס. בקירבת הפרוייקט מצויים מוסדות חינוך, מבני ציבור וגנים ציבוריים והתארכות הבנייה עשויה לפגוע בתפקוד העירוני התקין של האזור כולו ובאיכות חייהם של התושבים בפרוייקטים השכנים.

הבשורה על חתימת הסכם המימון לפרוייקט התקבלה אם כן בשמחה רבה הן בקרב רוכשי הדירות בפרוייקט והן במועצה המקומית ובוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה.

התקדים: החלפת חברת הניהול

מארגנת העמותה וחברת הניהול של הפרוייקט במקור היתה חברת “מנהל מגורים ישראל” שאירגנה בנוסף גם את עמותות הבנייה “נאות חריש” ו”מדורגי חריש”. משלא צלח קידום הפרוייקט במשך תקופה ארוכה החליטה נציגות הרוכשים של העמותה לבצע מהלך שנחשב תקדימי בחריש ולהחליף את חברת הניהול. החברה החדשה שנשכרה ע”י העמותה להוביל את הפרוייקט אכן הצליחה “לספק את הסחורה” ולהביא לקידום הפרוייקט בכך שהשיגה את הליווי הפיננסי המיוחל. את הפרוייקט ילווה בית השקעות מוסדי באמצעות חברה ייעודית (SPV) שתוקם לטובת ניהול ותפעול התהליך המימוני.

עבודות הפיתוח של הפרוייקט החלו כבר לפני מספר חודשים וכעת תוכל העמותה להמשיך ללא עיכובים נוספים לשלב הביצוע עד לסיומו המוצלח של הפרוייקט ואיכלוס הדירות.

בשל העיכוב בפרוייקט ועליית אומדן המחיר, ישנם לא מעט חברי עמותה המעמידים כעת את זכויותיהם בפרוייקט למכירה. לאחר שנחתם הסכם המימון ותחילת הבנייה הצפויה בקרוב, צפוי כי יקל משמעותית על אותם חברי עמותה לעשות כן, בשל אטרקטיביות המחיר ביחס לשוק כיום. 


פרוייקטים בחריש

2 תגובות לפוסט זה

השאר תגובה

פרויקטים

הירשמו לניוזלטר שלנו

וקבלו עדכונים על חריש ישירות לתיבת המייל

בכל שלב ניתן להסיר את הרישום לניוזלטר בלחיצה על קישור בתחתית המייל

תודה! נרשמתם בהצלחה