שירותי בריאות בחריש – תמונת מצב

בתמונה: מבנה קופת חולים כללית בבנייה בתחילת שדרות גמלא בחריש

שירותי הבריאות בחריש – זמינותם ואיכותם, מהווים עבור רבים גורם מכריע בנכונות להתאכלס בעיר החדשה. תושב חדש שמגיע לחריש ירצה לדעת שיוכל לקבל בה שירותים של קופת החולים אליה הוא משתייך וכן שבשעת צורך, יהיו זמינים לו שירותי חירום בטווח נסיעה סביר.

בכתבה זו יצאנו לבחון את נושא הבריאות בחריש – מה קיים היום, מה עתיד להיפתח בטווח הקרוב ובאיזה מיקום ברחבי העיר וכן מהן האפשרויות שיעמדו בפניו לקבל שירותי בריאות משלימים ונוספים מעבר למה שניתן במסגרת קופות החולים.

איפה נמצאים בתי החולים הקרובים לחריש?

בתי החולים בסביבה וזמני הנסיעה אליהם הם:

  • הלל יפה, חדרה – 20-25 דקות נסיעה מחריש
  • לניאדו, נתניה – 35-40 דקות נסיעה מחריש
  • העמק, עפולה – 35-40 דקות נסיעה מחריש
  • מאיר, כפר סבא – 35-40 דקות נסיעה מחריש
  • רמב”ם, חיפה – 40-45 דקות נסיעה מחריש
  • תל השומר, רמת גן – 40-45 דקות נסיעה מחריש

 

מרחק בתי חולים מחריש

קופות חולים

נכון לכתיבת שורות אלו פועלת בחריש קופת חולים כללית בלבד. עם זאת, ישנם מספר מרכזים רפואיים של כל קופות החולים ביישובי הסביבה (במרחקים של עד כ-10 דקות נסיעה).

בדקנו עם הקופות השונות מה התכנון שלהן לגבי חריש ומתי צפויות לפתוח סניף בחריש:

לוגו קופת חולים מכבי

קופת חולים מכבי תפתח סניף על השדרה המרכזית בפרוייקט המסחרי של חנן מור. מהקופה נמסר כי “התושבים החדשים והוותיקים בעיר חריש מאד חשובים למכבי. אנחנו נפתח כבר בתחילת הדרך מרכז רפואי שיכלול את כל שירותי הרפואה הראשונית: רפואת משפחה, רפואת ילדים, רפואת נשים, שירותי מעבדה ומרפאת אחיות, בנוסף ייפתח סניף של מכביפארם שיספק את מגוון התרופות ומוצרי הבריאות לטובת חברי מכבי. עבור המשפחות הצעירות תפתח מכבי תחנת טיפת חלב ובנוסף נקיים סדנאות להורים צעירים וסדנאות קידום בריאות, רבים מהתושבים החדשים שיגיעו לחריש הם כבר היום חברי מכבי מערי המרכז, השרון והצפון והם יפגשו צוות מקצועי ומקסים עם היקף שירותים כפי שהם מורגלים לה בערים הגדולות ביותר.”

לוגו קופת חולים כללית

מהכללית נמסר כי מחוז שרון-שומרון ער להתפתחות הענפה בישוב חריש ומקים מרפאה חדשה לטובת התושבים, המרפאה החדשה תבנה במרכז המסחרי בפינת רחוב גמלא ותספק לתושבים שירותים של רפואת ילדים ומשפחה, שירות אחיות, בדיקות מעבדה, טיפת חלב, בית מרקחת ורפואת נשים. המרפאה החדשה תקום לצד המרפאה הקיימת שכבר מספקת שירותים לתושבים באזור, הרחבת השירות והקמת מרפאה חדשה תרחיב את שעות מתן השירותת בעבור תושבי חריש הגדלה ובהתאם לצרכים בשטח, הנהלת מחוז שרון שומרון של כללית נמצאת בקשר עם השטח על מנת לזהות את הצרכים והרחבת השירותים בהתאם.

ד"ר ריגלר, מנהל מנהלת שומרון של כללית ציין:

"כללית היא ארגון הבריאות הגדול בישראל, המוביל בשירותי בריאות מצוינים כבר למעלה מ- 100 שנה. חרטנו על דגלנו מצוינות באיכות רפואית ובשירות ואת כל אלו אנו נרצה להביא לתושבי חריש החדשה. אנו נמצאים בקשר עם הקהילה בחריש ועושים כל מאמץ לפתח את השירותים שלנו בישוב, בהתאם לצרכים של התושבים. בקרוב נתחיל לבנות את המרפאה החדשה ואנו מקווים לגזור את הסרט יחד עם התושבים עוד בקיץ 2016.”

לוגו קופת חולים מאוחדת

קופת חולים מאוחדת עתידה להקים מרפאה בשדרה המרכזית בפרוייקט שיר בחריש BLUE. מהקופה נמסר כי המרפאה תחנך עד סוף שנת 2016 וכי תספק לתושבי חריש שירותי רפואה ראשונית ומקצועית.

לוגו קופת חולים לאומית

מקופת חולים לאומית נמסר כי גם היא עתידה לפתוח סניף בחריש עד סוף שנת 2016.

חריש כעיר חדשה מספקת הזדמנות ייחודית גם עבור הקופות עצמן

על פי התמונה המסתמנת, בחודשים הקרובים יפתחו כל קופות החולים סניפים חדשים בחריש. כולן מבינות כי בחריש קהל יעד אטרקטיבי מאד עבורן – משפחות וזוגות צעירים, וכי קצב הפיתוח של העיר מבטיח פוטנציאל גידול משמעותי. קופות החולים נמצאות בתחרות מתמדת על גיוס חברים חדשים. ברמה הארצית שיעור המעבר של מבוטחים בין הקופות עומד על כ-1.5% בשנה בסה”כ, כלומר אחוזי המעבר הם נמוכים יחסית. כמו-כן, לפי נתוני משרד הבריאות שיעורי המעבר גבוהים משמעותית בקרב אנשים צעירים ביחס למבוגרים.

במקרה של חריש, עצם המעבר של משפחה לעיר חדשה ולסביבה חדשה מגדיל את הסיכוי למעבר לקופה חדשה אם זו תציע סניף אטרקטיבי, נגיש וברמת שירות גבוהה. מסיבה זו אנו צופים כי הסניפים החדשים יהיו מושקעים וכי רמת השירות תהיה גבוהה מהרגיל בערים אחרות על מנת לשמר את חברי הקופה הקיימים ולגייס חברים נוספים. המקרה של חריש מציב בפני הקופות הזדמנות יוצאת דופן וקופה שתשכיל לזהות את הפונטציאל הזה תצליח באופן משמעותי מהאחרות בחריש. כך או כך, אנו נמשיך לעקוב ולדווח בהמשך על שביעות רצון התושבים החדשים מהשירות הניתן בקופות השונות.

מעבר בין קופות חולים הוא תהליך פשוט יחסית שניתן לבצעו אפילו באינטרנט, בדואר ישראל, או בסיוע הקופות עצמן. כל תושב ישראלי זכאי לבצע עד שני מעברים בין קופות בשנה. המבוטחים זכאים לקבל את מלוא השירותים הקבועים בסל הבריאות המגיעים לו מהקופה שממנה ביקש לעבור, עד כניסת המעבר לתוקף.

החוק בישראל מגדיר שישה מועדים בהם נכנס לתוקף המעבר בין הקופות (לאחר הגשת בקשה): 1 בינואר, 1 במרץ, 1 במאי, 1 ביולי, 1 בספטמבר ו-1 בנובמבר.

יש לציין כי קיימת זכאות גם לקיצור/פטור מתקופת ההמתנה בהצטרפות לביטוח משלים במעבר לקופה חדשה, במידה והייתם מבוטחים בביטוח משלים מקביל בקופה הקודמת.

מעבר בין קופות באמצעות אתר הביטוח הלאומי ניתן לביצוע בקישור הזהמעבר באמצעות דואר ישראל ניתן לבצע בסניפים המופיעים ברשימת הסניפים באתר הדוארהסבר מלא על אופן ביצוע המעבר ניתן למצוא באתר משרד הבריאות.

תחנות טיפת חלב

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה שלא מתוכננות להיפתח תחנות טיפות של משרד הבריאות בטווח הקרוב ומי שיפעיל את התחנות בזמן הקרוב יהיו קופות החולים עצמן, חשוב לציין שכבר היום קיימת תחנת טיפת חלב בחריש תחת קופת חולים כללית.

תחנת מגן דוד אדום

לקראת שנת 2019 עתידה להיפתח תחנת מגן דוד אדום במע"ר והדבר מאוגד בהחלטת הממשלה שהתקבלה בדצמבר אשתקד לגבי חריש. עד אז התחנה הקרובה ביותר נמצאת במועצה אזורית מנשה במרחק של כמה דקות נסיעה מחריש.

בתי מרקחת

נכון להיום עדיין אין בית מרקחת בחריש. קופות החולים השונות צפויות להפעיל בתי מרקחת בסניפיהן ובינתיים ניתן יהיה להשתמש בשירותיהם של בתי המרקחת בישובי הסביבה.

תגובת המועצה בנוגע לנושאים שהועלו בכתבה

"לגבי שירותי טיפת חלב לחברי קופות החולים שאינם שייכים לכללית, המועצה פועלת על מנת שיוכלו לקבל שירות דרך הסניף של קופת חולים כללית ולקבל החזר על כך מטעם קופת החולים שאליה הם שייכים. בנוסף המועצה בוחנת אפשרות לקיים סדנאות נוספות בנושא בריאות וכן לקחת חלק במיזם של 'רשת ערים בריאות'.

כמו כן יוקמו מתקני כושר שיהיו פזורים בפארקים השונים ברחבי העיר, אחד מהם כבר נפתח ונחנך בפארק האקליפטוס שעל יד המועצה. נציין גם כי לאחרונה הוצבה בחריש תחנת ניטור אוויר שתיתן מדידה של איכות האוויר בעיר."

3 תגובות לפוסט זה
  1. האם יש תכנון להקמת מרכז לרפואה דחופה (טר"מ) שיפעל בשעות שקופות החולים לא פעילות?

השאר תגובה

פרויקטים

הירשמו לניוזלטר שלנו

וקבלו עדכונים על חריש ישירות לתיבת המייל

בכל שלב ניתן להסיר את הרישום לניוזלטר בלחיצה על קישור בתחתית המייל

תודה! נרשמתם בהצלחה

הירשמו לניוזלטר שלנו

וקבלו עדכונים על חריש ישירות לתיבת המייל

בכל שלב ניתן להסיר את הרישום לניוזלטר בלחיצה על קישור בתחתית המייל

תודה! נרשמתם בהצלחה