העיר החדשה: טיול מצולם ברחובות חריש

לא משנה מאיזה כיוון מגיעים לחריש, הדרך תעבור באזורים כפריים וירוקים והתחושה, עם קצת דמיון, היא שתיכף נגיע ליקב, צימר או לתחילת מסלול רגלי באיזה נחל. כשכבר ממש מתקרבים מתקבלים שני רמזים עבים לכך שצפוי לנו משהו קצת שונה. הרמז הראשון הוא המשאיות – החל מצומת חריש אפשר לסמוך בדרך כלל על ליווי צמוד של משאית אחת לפחות בדרך למעלה, אל הגבעה. חריש היא היום ככל הנראה אתר הבנייה למגורים הגדול בישראל וכמות הכלים והרכבים הכבדים שמסתובבת כאן לא משאירה הרבה מקום לספק שאנחנו בכיוון הנכון. הרמז השני מגיע בערך אחרי דקת נסיעה במעלה הגבעה, כשמגיעים לגשר ומתחתיו “נהר”. אולי הנהר הכי גועש במדינה – נהר כביש 6. חמש דקות נסיעה מחריש וניתן לשוט עליו צפונה עד יקנעם או דרומה לגוש דן ואפילו עד בית קמה.

את המשך הדרך עד הכיכר הראשונה מעטרים שלטים גדולים על עמודים שמכוונים חצים כמעט לכל כיוון אפשרי כדי למשוך אותך להתרשם מפרוייקטי המגורים השונים שפזורים ברחבי העיר.

מגיעים לכיכר הראשונה ופונים ימינה. באופן קצת מפתיע הכניסה לעיר מתחילה בירידה, ומימין מספרים שלטים נוספים על “מתחם הקניות הגדול של חריש” שעומד לקום בדיוק כאן.

הכניסה לחריש
תחילת שדרת "דרך ארץ" בכניסה לחריש

הצצה מעבר לגדר מלמדת שהעבודות להקמת מרכז הקניות כבר החלו. השטח יושר ובוצע קידוח כלונסאות.

מתחם הקניות של חריש
בונים את מתחם הקניות בכניסה לעיר

האיכלוס של חריש החל לפני מספר חודשים ונכון להיום עדיין אין בה מרכזי מסחר וחנויות, פרט למכולת אחת קטנה. את הבעיה הזאת תפתור שדרת “דרך ארץ” שלמעשה אנחנו כרגע נמצאים בתחילתה. מייד אחרי הכיכר הקרובה, מתעקלים עם הכביש שמאלה והנה, בדיוק כאן יפעם ליבה השוקק של העיר, שמתוכנן בצורה של שדרה רחבה מאד.

שדרת דרך ארץ חריש
שדרת דרך ארץ

לאורך השדרה נבנים פרוייקטים המשלבים קומת מסחר במפלס הרחוב ומעליה מגדלי מגורים רבים, עם מרפסות. חריש ממוקמת על גבעות ובמרחק סביר מקו החוף כך שמזג האוויר כאן נפלא, גם בקיץ. ממש ניתן לדמיין מכאן, את השדרה שוקקת חיים בשעות ערב קיצי בעוד שנה-שנתיים, עם חנויות פתוחות ומדרכות רחבות ושבילי אופניים ואת המרפסות מלמעלה מלאות אנשים.

שדרת דרך ארץ - פרוייקט שיר בחריש
שדרת דרך ארץ – פרוייקט שיר בחריש

בהמשך השדרה אנחנו פונים שמאלה וצפונה, ברחוב ספיר, ונכנסים לשכונת “אבני חן” שיושבת על הגבעה הצפונית של העיר. משמאלנו שטח נוסף שעתיד לקום עליו קניון, גם הוא של קבוצת חנן מור שלמעשה מקימה את שלושת הקניונים המתוכננים בעיר, לאורך השדרה המרכזית.

שטח שעליו ייבנה קניון
שטח שעליו ייבנה קניון

במעלה הרחוב – עשרות בניינים במצב שלד, השייכים לעמותת “נאות חריש”. בניגוד לרעשי הבנייה שבוקעים מסביב משאר הפרוייקטים, בפרוייקט הזה כרגע דממה, אין כאן פועלים עקב הקריסה של הקבלן – אורתם מליבו. העמותה ממתינה להכרעה בנוגע לזהות הקבלן שימשיך את הבנייה והתקווה היא שזה יקרה במהרה והבנייה תמשך.

פרוייקט נאות חריש
פרוייקט נאות חריש

ממשיכים לטפס במעלה רחוב ספיר ומגיעים לכיכר שממנה ואילך ניתן כבר לזהות סימני חיים.

מבט אל פרוייקט מגידו בחריש
מבט אל פרוייקט מגידו בחריש

לפנינו פרוייקט של חברת מגידו, שהוא הפרוייקט הראשון שקיבל טופס 4, בחודש אפריל השנה, וכבר אוכלס ברובו. בצמוד למתחם הפרוייקט נחנך לא מזמן גן ציבורי חדש, אחד מיני רבים שמתוכננים ברחבי העיר. השמועות אומרות שבשעות הערב מקיימות כאן קבוצות תושבים אימוני כושר ו-TRX.

גן חרוב ברחוב ספיר
גן "חרוב" ברחוב ספיר

ממול למתחם של מגידו עומד בנוי בית כנסת חדש שעתיד לשרת את תושבי השכונה. מבחוץ הוא נראה מוכן, שלטים קטנים שתלויים על הדלת אומרים שהפתיחה עוד מעט…

בית כנסת ברחוב ספיר
בית כנסת ברחוב ספיר

במבט אל מרפסות הדירות ניתן לזהות לא מעט שלטי “להשכרה”. מחירי השכירות בשלב זה נמוכים ומלאי הדירות הפנויות בעיר עדיין יחסית גדול.

שלטי "להשכרה" על המרפסות ברחבי חריש
שלטי "להשכרה" על המרפסות ברחבי חריש

פרוייקט נוסף שכבר אוכלס הוא הפרוייקט הראשון של חברת י.ח. דמרי, הבונה בחריש עוד שני פרוייקטים נוספים. במרכז המתחם של דמרי נבנה גן ציבורי נוסף שצפוי להיפתח בקרוב והוא רחב ידיים ומרשים.

גן ציבורי בפרוייקט דמרי בחריש
גן ציבורי בפרוייקט דמרי בחריש

מבט אל האדמה באזור הצמחייה חושף את העובדה שבחריש נעשתה חשיבה מקיפה על גינון עירוני ירוק ומקיים. במקום לגרף את האדמה ולחשוף אותה לשמש, פיזרו כאן גזרי עצים כחיפוי אורגני לקרקע שמשפר את לחות ורטיבות האדמה, חוסך במים ומפחית נביטת צמחי בר.

חיפוי אורגני לאדמה - גינון בר קיימא
חיפוי אורגני לאדמה – גינון בר קיימא

ממשיכים הלאה על רחוב טורקיז ומגיעים לשלד בבנייה של מרכז מסחרי קטן, שהוא הראשון שמוקם מתוך מספר לא קטן של מרכזים מסחריים שכונתיים שמתוכננים ברחבי חריש. מדובר לרוב על מרכז מסחרי הכולל מספר חנויות, במטרה לתת מענה לצרכים המיידיים של תושבי השכונה, במרחק הליכה מהבית. בעלי החנויות כאן צפויים לשרת הרבה לקוחות בטרנינג…

מרכז מסחרי שכונתי בחריש
מרכז מסחרי שכונתי בחריש

דיירי הפרוייקט של דמרי שרוצים לחצות את השדרה המרכזית שנמצאת בבנייה, חייבים להכניס קצת חול לנעליים כדי לעבור מכאן לשכונה הדרומית של חריש, שהיא עבורנו התחנה הבאה. לפני שנמשיך, מבט אל האזור שמולנו, על השדרה המרכזית, שצפוי להיות מאד מרכזי וניתן להבחין בשלטים התלויים כבר לאורך השדרה ומבשרים על פתיחתם הצפוייה של סניפי קופות החולים השונות, בדיוק כאן.

המעבר במחיר של קצת חול בנעליים
המעבר במחיר של קצת חול בנעליים

חזרנו לרכב ונוסעים חזרה למרכז השדרה כדי לחצות דרומה לאורך רחוב תמר, לעבר הגבעה הדרומית של העיר, שכונת “החורש”. השלטים משני הצדדים של הרחוב לא מותירים מקום לספק – הגענו לממלכת “דונה”. חברת דונה היא אחת היזמיות הבולטות בחריש, עם למעלה מ-1,500 יח”ד שצפויות להיבנות בעיר על ידה. הפרוייקט הראשון שלפנינו ממוקם על חלקה הגבוה של הגבעה הדרומית וכולל למעלה מ-600 יחידות דיור. רוכשי הדירות של דונה ידועים בעיר גם כאחת מקבוצות התושבים היותר חזקות ומגובשות.

פרוייקט דונה בחריש
פרוייקט דונה בחריש

בכיכר הבאה נפגשים עם רחוב “גפן” – שם יחסית צנוע לאחד הרחובות הארוכים בחריש, שני באורכו רק לשדרה המרכזית. רחוב הגפן חוצה את חריש מצפון לדרום, על אף היותו רחוב צר יחסית ומתפתל.

רחוב גפן בחריש
רחוב גפן בחריש

במבט שמאלה מהכיכר ניתן לזהות את מתחם מרכז השירות לתושב, המועצה המקומית והוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה. אזור זה הוא “החמ”ל של חריש”, כאן מתכננים ומנהלים את הקמתה של העיר ואת קליטת התושבים.

החמ"ל של חריש
החמ"ל של חריש

מבנה המועצה עובר שיפוץ והרחבה והוא עתיד לשמש את עובדי המועצה בשנים הקרובות, עד להקמתו המתוכננת של בניין עירייה חדש בשכונת המע”ר. בינתיים המשרדים השונים ממוקמים במספר מתחמים יחסית קטנים ואם יושבים כאן קצת בחוץ על אחד הספסלים, ניתן לראות את עובדי המועצה מתרוצצים הלוך-חזור בין פגישות וישיבות. המשימה של עובדי המועצה בראשות יצחק קשת היא לנהל בחריש את הקמתה של עיר שלמה מאפס ואין שאלה עד כמה המשימה הזאת היא גם מורכבת וקשה וגם חשובה.

מבנה המועצה המקומית חריש
מבנה המועצה המקומית חריש

המסירות של העובדים מחלחלת מלמעלה למטה, כולם רתומים למשימה של הקמת עיר חדשה. המראה של עובד הניקיון שלא מוותר על ניקיון הכביש מול כמות אינסופית של חול ואבק בהחלט נחקקה בזכרון.

מאבק שלא נגמר באבק
מאבק שלא נגמר באבק

קיבלנו הצצה חלקית ביותר אך מעניינת מאד למה שקורה עכשיו בחריש וזוהי רק ההתחלה. לפי מפת העיר המלאה הבנייה כאן צפוייה להימשך עוד תקופה ארוכה והרבה דברים טובים עוד צפויים לצמוח על האדמה הזאת. שווה להמשיך לעקוב…

מפת חריש החדשה

השאר תגובה

פרויקטים

הירשמו לניוזלטר שלנו

וקבלו עדכונים על חריש ישירות לתיבת המייל

בכל שלב ניתן להסיר את הרישום לניוזלטר בלחיצה על קישור בתחתית המייל

תודה! נרשמתם בהצלחה