חריש – עיר חדשה בישראל

חריש, העיר החדשה, ממוקמת על גבעות ירוקות בסמוך למחלף עירון של כביש 6, בגובה 110 מטר מעל פני הים ובמרחק נסיעה של 10 דקות מפרדס חנה-כרכור. אוכלוסיית העיר מונה כיום למעלה מ-35,000 תושבים.

דירות חדשות מקבלן | לוח דירות להשכרה | חנויות להשכרה ולקניה | מפת חריש | תמונות

על העיר חריש – סקירה כללית

מקור הישוב בקיבוץ חריש שהוקם בשנות ה-80 וננטש בתחילת שנות ה-90. לאחר פינוי הקיבוץ הניח משרד הבינוי והשיכון את התשתיות הראשונות לפיתוח העיר חריש. כמו-כן, במסגרת התוכנית לאיחוד רשויות מקומיות, הוקמה מועצה מקומית מאוחדת לישובים קציר וחריש, למרות המרחק הגדול יחסית ביניהם.

תשתיות בחריש - יוני 2013
תשתיות בחריש – יוני 2013

 

על-אף ההשקעה הניכרת בתכנון ופריסת התשתיות הנרחבת בחריש, לא צלח פיתוח העיר בשנים אלה ואוכלוסיית העיר נותרה דלילה – מתוך כ-1,000 יחידות דיור שנבנו אוכלסו רק כ-300. במהלך השנים התרחבה במעט אוכלוסיית העיר ועלתה לכ-500 משפחות אך מרבית התשתיות נותרו לא מנוצלות. עם השנים, ובעיקר לאחר סלילת כביש 6, חלה עלייה משמעותית בביקוש לדיור באזור בקרב זוגות צעירים ומשפחות שמצאו את ביתם בקיבוצי הסביבה ובישובים השונים באזור פרדס חנה-כרכור. הקרבה לכביש 6 ומיקומה של העיר בלב הטבע הירוק של גבעות עירון, הנהנות מזרימת אוויר תמידית ורמות לחות נמוכות ביחס למישור החוף, יצרו עניין מחודש בפיתוח העיר.

בשנת 2007 החליט משרד הבינוי והשיכון לנסות ליישב את חריש בשנית, הפעם כעיר חרדית. בשנת 2010 הופקדה תוכנית להקמתן של כ-9,000 יחידות דיור בחריש והתאמתה של העיר לאוכלוסייה חרדית בלבד. לתוכנית זו הוגשו התנגדויות רבות, בעיקר מצד תושבי העיר החילוניים, אך הן נדחו ע"י ועדת העררים של המועצה הארצית.

ביולי 2011 הגישו תושבי חריש עתירה לבית המשפט המחוזי בחיפה כנגד ההחלטה שייעדה את העיר לאוכלוסייה חרדית בלבד, בטענה שהתכנון לא יאפשר לתושבי העיר החילוניים להמשיך לקיים את אורחות חייהם ביישוב בו גרו למעלה מעשור. בית המשפט קיבל את עתירת התושבים וקבע כי יש לפתוח את המכרזים לבנייה בעיר חריש לכלל הציבור ולא לייעד אותם לחרדים בלבד. בנוסף נקבע כי העיר תציע שירותים קהילתיים המתאימים לכלל התושבים.

בשנת 2012 התקיים מכרז של מנהל מקרקעי ישראל על קרקעות לבנייה בחריש. למכרז ניגשו מספר רב של קבלנים ובהם 13 עמותות חרדיות. עם סיום המכרז, פסלה ועדת המכרזים 12 הצעות של קבוצות חרדיות עקב תיאום מראש שבוצע ביניהן לגבי גובה ההצעות במכרז.

עיר חדשה ופתוחה לכולם

עם קבלת ההחלטה המכרעת לפסול את 12 הקבוצות החרדיות, השתנה משמעותית תמהיל האוכלוסין הצפוי של העיר העתידית וחריש הפכה למעשה לעיר הפתוחה לכלל הציבור הישראלי. בנוסף, הודיע שר הפנים דאז גדעון סער כי לראשונה מזה עשור, יתקיימו בחריש בחירות דמוקרטיות לראשות המועצה המקומית, הכרזה שהביאה לסיום כהונתה של הועדה הקרואה מטעם ש"ס בראשות ניסים דהאן שהיה אחד הגורמים המובילים בניסיון הכושל להפיכתה של העיר לחרדית. בבחירות לראשות המועצה המקומית חריש, שהתקיימו  בסוף שנת 2013, נבחר מר יצחק קשת לכהן כראש המועצה החדש.

מבט אל חריש ממעוף הציפור, אוגוסט 2017
מבט אל חריש ממעוף הציפור, אוגוסט 2017

 

בנובמבר 2015 נערך בחריש ביקור של ראש הממשלה בליווי שרים בכירים ובדצמבר 2015 אישרה הממשלה הצעת ההחלטה בנוגע להקמתה של חריש, המעגנת את מחויבות משרדי הממשלה השונים לפיתוחה של העיר. במסגרת ההחלטה הוקצו משאבים כספיים של למעלה ממיליארד שקלים לטובת פיתוח העיר והשירותים השונים לתושביה.

בשלב הראשון, החלו בשנת 2013 להיבנות בחריש כ-6,000 דירות בשכונות "אבני חן ו-"החורש". בשלב שני, החלו בשנת 2017 להיבנות כ-3,000 יח"ד נוספות בשכונת "הפרחים" ("המגף" לשעבר), הממוקמת בחלקה הדרום-מזרחי של חריש. בתחילת 2019 החל שיווקן של כ-2,500 יח"ד בשכונות "בצוותא" (לשעבר "אור המזרח") במסגרת מכרז "תכנן ובנה" הראשון מסוגו בישראל וכן שכונת מעוף (מע"ר) שעתידה לכלול גם שטחי תעסוקה ומסחר. בימים אלה עדיין נמצאים בשיווק פרוייקטי המגורים האחרונים בשכונות אלה.

לאחרונה אושרה תוכנית להרחבת חריש הכוללת אזור תעסוקה וכ-1,600 יחידות דיור נוספות בשכונת "חריש דרום", שתקרב את חריש ליעד של כ-15,000 יח"ד (כ-65,000 תושבים) ותגדיל משמעותית את אפשרויות התעסוקה בעיר לתושבים.

בחודש מאי 2022 חתמה שרת הפנים, איילת שקד, על שינוי מעמדה המוניציפאלי של חריש והיא הוכרזה רשמית כעיר בישראל.

איכלוס העיר

באפריל 2016 נמסרו טפסי 4 לכ-100 הדירות הראשונות בחריש בפרוייקטים צמרות חריש של חברת מגידו ודמרי בחריש של חברת י.ח. דמרי. בתחילת מאי 2016 עברה לחריש המשפחה הראשונה במסגרת איכלוס הפרוייקטים החדשים.

השכונות הראשונות שאוכלסו היו שכונת ״אבני חן״ ושכונת החורש״. בהמשך אוכלסו שכונת "הפרחים" ושכונת ״מעוף״, שהדירות הראשונות בה נמסרו לדיירים באמצע 2020. שכונת ״בצוותא״ החלה להתאכלס ברבעון הראשון של שנת 2021 וכיום כל שכונות העיר מאוכלסות ברובן. אוכלוסיית העיר הינה ברובה חילונית ודתית לאומית.

חריש - פברואר 2019
חריש – פברואר 2019

בתחילת שנת 2022 מנתה אוכלוסיית העיר כ-35,000 תושבים.

בשנים הקרובות צפויה אוכלוסיית חריש להגיע ל-50,000 תושבים, ועם המשך פיתוחה והרחבת גבולותיה, לצמוח אף לכ-100,000 תושבים.

מוסדות ציבור וחינוך

ב-1 בספטמבר 2016 נפתחה בחריש שנת הלימודים הראשונה עם חניכתם של 4 בתי ספר יסודיים וכ-20 גני ילדים ומעונות יום. בספטמבר 2022 החלו את שנת הלימודים בחריש כ-10,000 תלמידים מכיתות גן ועד י״ב ב-134 גנים ו-19 בתי ספר. מדי שנה, בהתאם לקצב האיכלוס, נפתחים בתי ספר נוספים (ראו סקירת בתי ספר בחריש) וכן גני ילדים ומעונות יום נוספים.

במהלך שנת 2017 נפתחה שדרת המסחר המרכזית (שדרת "דרך ארץ") הכוללת כיום מגוון חנויות ומשרדים, סופרמרקט, סניפי קופות חולים, מזון מהיר, בתי קפה ועוד.

בתחילת 2018 נפתח מרכז מסחרי שכונתי ראשון ברחוב טורקיז וכיום פועלים בעיר כבר מספר מרכזים שכונתיים נוספים.

במהלך 2019 נפתח בחריש המתנ"ס הראשון וכן קניון MORE בכניסה לעיר.

בהיותה עיר חדשה, הפכה חריש לפתרון יוצא דופן בישראל עבור זוגות צעירים ומשפחות המחפשות דיור איכותי, בקירבה ובנגישות למרכז הארץ ובמחיר בר השגה. דירות 4 חדרים בסטנדרט בניה איכותי נמכרות כיום במחירים הנעים סביב 1.5 מיליון ₪.

מפת חריש
מפת העיר חריש. לחצו על התמונה לפתיחת מפה אינטראקטיבית

בין יתרונותיה של חריש:

 • איכות חיים גלילית במרחק נסיעה קצר ממרכז הארץ:
  • 10 דקות נסיעה לפרדס חנה
  • 20 דקות נסיעה לקיסריה
  • 50 דקות נסיעה לתל אביב
  • 30 דקות נסיעה לכפר-סבא ולרעננה
  • 40 דקות נסיעה לחיפה
 • תשתיות מתקדמות ותכנון עירוני מיטבי – תשתיות העיר הונחו על בסיס תכנון עירוני מודרני ומתקדם. העיר תוכננה לניצול יעיל ומלא של השטח וכוללת מספר רב של שטחים ירוקים, מבני ציבור ומוסדות חינוך ותשתיות תחבורה ציבורית.
 • דירות חדשות במחיר בר השגה – העלויות הנמוכות נובעות מכך שהקרקעות והתשתיות סובסדו על ידי המדינה וכן בשל היותה של חריש עיר בהקמה.
 • קהילה צעירה, איכותית ומעורבת מן היום הראשון בתהליכי הקמת העיר על רבדיהם השונים.

מתעניינים ברכישת דירה בחריש? למדו עוד כאן

מתעניינים ברכישת/השכרת חנות או משרד בחריש? למדו עוד כאן

מחפשים דירה להשכרה? היכנסו ללוח דירות חריש