הארנונה בחריש מתייקרת בכ-5%: "לא רצינו בזה, אבל אין מנוס"

החלטת הממשלה שהזרימה לעיר כחצי מיליארד שקלים גובה כעת את מחירה מתושבי חריש. אלה מחויבים לשאת בנטל ייחודי: תוספת תשלום ארנונה מעבר להתייקרות "האוטומטית" שמתרחשת בכל שנה. משקי הבית ישלמו תוספת של כ-25 שקלים לחודש בממוצע. ומה צפוי לקרות עם תשלומי הארנונה בשנת 2025?


לוח דירות חריש

לוח דירות חריש

בשבוע הבא צפויה מליאת המועצה לאשר את צו הארנונה לשנת 2024 שמייקר את הארנונה בחריש ב-4.94% בהשוואה לשנה הקודמת.

העלייה שתסתכם בכ-24.8 שקלים לחודש לדירה בגודל ממוצע, כפולה בהשוואה לשיעור התייקרות מחירי הארנונה בערים אחרות.

התייקרות הארנונה בחריש היא חריגה ומורכבת משני רכיבים: הראשון, "הטייס האוטומטי" השנתי בהתאם לצו משרד הפנים, שמייקר את  הארנונה בחריש ובערים נוספות ב-2.68% בהשוואה לשנה הקודמת. והאחר, עלייה ספציפית וייחודית שתושבי חריש נושאים בנטל שלה, בשיעור נוסף של 2.26%.

חריש מבט על יולי 2023
הטל ייחודי לתושבי חריש בלבד: 2.26% התייקרות הארנונה בנוסף להתייקרות הארצית בסך 2.68%

כמעט פי 2 בהשוואה לערים אחרות

"תעריף הארנונה בחריש יעלה השנה. כמובן שלא רצינו בזה, אבל אין מזה מנוס", כך ציין ראש העיר יצחק קשת בפוסט בשבוע שעבר.

"משרד הפנים דרש להעלות את תעריף הארנונה בחריש בכ-5%, נוסף על העלאת תעריף הארנונה בכל הארץ בשיעור של 2.68%. התנגדנו לזה נחרצות, ולבסוף סוכם על עלייה של כ-2.26% לחריש, נוסף על העלייה שחלה בתחילת השנה בכל הארץ בשיעור של 2.68%", אמר.  על פי הנתונים שסיפק קשת, בשנת 2024 הארנונה בחריש מתייקרת ב-4.94%, פי 1.84 בהשוואה לערים אחרות.

חריש מבט על תמונה כללית יולי 2023
"משרד הפנים דרש להעלות את תעריף הארנונה בחריש בכ-5%, התנגדנו לזה נחרצות"

עלייה של 4.4% תוך שלוש שנים

בשנים האחרונות התייקרה הארנונה בחריש מדי שנה אולם רק בשיעור שקבע משרד הפנים בהתאם למנגנון "הטייס האוטומטי". המנגנון האוטומטי מושפע ממדד המחירים לצרכן ומשיעור עליית שכר עובדי המגזר הציבורי.

כך לדוגמה, בשנת 2021 התייקר חשבון הארנונה בשיעור של 1.1%, בשנת 2022 שילמו תושבי חריש תוספת של 1.92% ובשנת 2023 הארנונה התייקרה שוב ב-1.37%. בסך הכול השלימה הארנונה בשלוש השנים האחרונות עלייה כוללת של 4.45% . עם העלייה בשנה הנוכחית השלימה הארנונה בחריש התייקרות של כ-10% בארבע שנים.

אז מה נשתנה השנה? מדוע שיעור הארנונה בחריש קפץ משמעותית בהשוואה לערים אחרות?

ההתייקרות כתנאי לקבלת תקציב ממשלה

"אף אחד לא רוצה לשלם יותר מיסים, ואף נבחר ציבור לא רוצה להטיל יותר מיסים. לצערנו הייתה עלייה משמעותית במשק שלא פסחה על שום תחום. העירייה היא צרכנית שירותים בכל התחומים – ניקיון, גינון, הנדסה, ביטחון, רווחה, דת, חינוך ותרבות – ולכן היא סופגת את העליות האלו ביתר שאת. זו הסיבה שהמקדם האוטומטי שובר שיאים. אבל זו לא הסיבה היחידה שהארנונה בחריש עולה", מסבירה שני גרינברג, סגנית ראש העיר.

שני גרינברג צילום: מור שקיפי לאטי
גרינברג: העירייה חויבה לבצע העלאה של 5% בארנונה, מעין "השתתפות עצמית" שמסתכמת בכ-2 מיליון שקלים מדי שנה". צילום: מור שקיפי לאטי

"הארנונה שהתושבים בעיר משלמים מהווה רק כ-20% מההכנסה העירונית. כדי להשלים את החסר, העירייה נמצאת תחת הסדר מיוחד שבמסגרתו הועברו לעיר בהחלטת ממשלה כחצי מיליארד שקלים שרובם מופנים לתשתיות שבנייתן תעלה את איכות החיים בעיר ותסייע בהפיכתה ליותר אטרקטיבית להשקעה עבור יזמים.

כנגד אותם תקציבים העירייה חויבה לבצע העלאה של 5% בארנונה, מעין "השתתפות עצמית" שמסתכמת בכ-2 מיליון שקלים מדי שנה".

החלטת ממשלה
החלטת הממשלה קבעה: "מיצוי גביית הארנונה והעלאת התעריפים בחריש". צילום: קובי גדעון, לע"מ

ואכן, דרישת הממשלה לייקר את תעריף הארנונה לתושבים מעוגנת בהחלטת הממשלה מאפריל 2022. באחד מסעיפי ההסכם נכתב מפורשות כי "הקצאת התקציב תותנה בעמידה באבני דרך שיוגדרו במסגרת התוכנית, לרבות בעניין מיצוי גביית הארנונה והעלאת התעריפים בחריש", דברי ההחלטה.

הממשלה דורשת העלאה של 5%

"המדינה מחייבת אותנו להעלות את הארנונה כתוצאה מהחלטת הממשלה החדשה וייצוב חריש. אנו עושים את כל המאמצים להקטין את עליית הארנונה הצפויה ואת האחוז בה היא תתייקר", הודה סגן ראש העיר שלמה קליין בראיון עבר שהתפרסם בחריש סיטי.  קליין הוסיף כעת שהתייקרות של כ-25 שקלים לחודש, שהושגה לאחר משא ומתן עם רשויות המדינה, שדרשה עלייה של 5% והסתפקה רק ב-2.26% היא התייקרות סבירה שניתן לעמוד בה. קליין אישר בנוסף  כי בימים אלה מתנהל מו"מ עם רשויות המדינה בנוגע לנטל תשלומי הארנונה של תושבי חריש בשנה הבאה. דרישת הממשלה היא שגם בשנה הבאה יספגו תושבי חריש עלייה ייחודית, שתשלים את נטל תשלומי הארנונה בעיר ל-5% בסך הכול.

שלמה קליין
קליין: "יתכן שזה יתפרס על פני שנה אחת נוספת או בשנתיים הבאות"

"כרגע אנחנו מנסים כמה שיותר למתוח את זה כדי שהעלייה תהיה מינורית. יתכן שזה יתפרס על פני שנה אחת נוספת או בשנתיים הבאות. אנחנו מנסים לעשות זאת בצורה שכמה שפחות תפגע בתושב", הסביר קליין.

עוד הוא הדגיש כי תהליך אישור צו הארנונה לשנת 2024 יארך מספר חודשים ולכן להערכתו, התשלום הנוסף יחול בפועל בחודשי נובמבר-דצמבר 2024 בלבד, ולא יחול רטרואקטיבית על השנה כולה, כך לדברי קליין.

שנת 2025: תהיה התייקרות?

במאי 2024 פרסם משרד הפנים את צו הארנונה לשנת 2025 במסגרתו עליית הארנונה "האוטומטית" נקבעה ל-5.3%  – שיא התייקרות של 17 שנים. מחאות של ראשי רשויות וערים על ההתייקרות החריגה, במיוחד בעת מלחמה, הביאה אתמול (רביעי) לקבלת החלטה טרומית בכנסת לפיה עליית הארנונה בשנת 2025 תוקפא והרשויות ישופו על אובדן הכספים.

מימין: שר הפנים משה ארבל ויו"ר ועדת הכספים משה גפני. מהלך להקפאת הטייס האוטומטי בשנת 2025 צילום: דוברות הכנסת

כיצד מהלך זה ישפיע על תושבי חריש ותשלומי הארנונה בשנה הבאה?

גרינברג: "השתתפות תושבי חריש הייתה אמורה להיות בנוסף למקדם האוטומטי. בדין ובדברים סוכם שהעלאה זו תכלול את המקדם האוטומטי שמשרד הפנים מכתיב לרשויות מדי שנה. בשנת 2024 נדרשת השלמה של המקדם האוטומטי, ובשנת 2025 המקדם האוטומטי צפוי להיות כל כך גבוה שהוא מכיל בתוכו את כל העלייה שעליה הוסכם כנגד החלטת הממשלה. אני מבינה שבממשלה פועלים לחקיקה שתקפיא את עליית הארנונה אבל מוקדם לומר כיצד היא תשפיע עלינו", היא מסכמת.

להערכתו של קליין, גם אם הטייס האוטומטי יוקפא בשנה הבאה, תושבי חריש עדיין יצטרכו לספוג עלייה נוספת שכרוכה במסגרת יישום החלטת הממשלה, אם כי הוא מסייג ואומר שהמשא ומתן מול הממשלה טרם הסתיים.

גם העסקים ישלמו יותר

ההתייקרות הארנונה תחול גם על עסקים בעיר. קשת ציין כי העירייה יזמה בהצעת הארנונה לשנת 2024 סיווג חדש ומוזל במיוחד לכמה סוגים של תעשייה, חברות ועסקים בעיקר חברות הייטק ומפעלים עתירי ידע כדי לתמרץ חברות אלו להגיע לחריש. עם זאת, העסקים הפעילים בעיר, שאינם נמנים על קטגוריה זו יספגו עליית מחיר בדומה למשקי הבית.

שלמה פרץ - חבר מועצת חריש
פרץ: "לא מקובל עלי שישיתו תשלום נוסף על התושבים. גם ככה זו עיר בהקמה". צילום: מור שקיפי לאטי

"למה אני צריך את ההחלטת הממשלה? רק כדי לדפוק את התושבים? " תהה שלמה פרץ,  חבר האופוזיציה מטעם סיעת ש"ס ביחס להחלטה על העלייה הנוספת.

"לא מקובל עלי שישיתו תשלום נוסף על התושבים. גם ככה זו עיר בהקמה והתושבים בהסתגלות. רובם צעירים עם ילדים קטנים, לא משחקים, עובדים קשה לפרנסה שלהם ואני לא אתן יד להתייקרות שהיא מעבר לטייס האוטומטי", הגיב לנושא פרץ. "עכשיו זו תקופת מלחמה, לא צריך לחכות עם זה קצת"? הוא הוסיף וסיכם באומרו: "אני לא אתן לזה לקרות. סיעת ש"ס תצביע נגד ההחלטה".

תקציב הנחות ארנונה לזכאים: 15 מיליון שקלים

תלונות תושבים על גובה תשלומי הארנונה בעיר אינן חדשות ברשתות החברתיות של העיר. בשנת 2023 מחיר מ"ר בחריש, בכלל חלקי העיר בלי הבדל בין השכונות, הסתכם ב-50.3 שקלים למ"ר. רק לשם השוואה, בפרדס חנה השכנה המחיר היה 48.49 שקלים למ"ר ואילו בשכונת אור ים החדשה באור עקיבא המחיר אף זול יותר, 44.84 שקלים למ"ר. בחדרה השכנה המחיר גבוה יותר: 53.41 שקלים למ"ר ברוב חלקי העיר.

גביית הארנונה מהווה הכנסה משמעותית בתקציב עיריית חריש, במיוחד לנוכח חסרון אזור תעשייה ותעסוקה מניב. כך לדוגמה בשנת 2023 הכנסות הארנונה נאמדו בכ-70 מיליון שקלים ותרמו כ-18% לתקציב העיר.

בהצעת התקציב לשנת 2024 (שטרם אושרה) הכנסות הארנונה, כולל העלייה הנוספת, מוערכות בכ-100 מיליון שקלים והן מהוות כ-22% מכלל תקציב העיר. על פי הצעת תקציב זו כ-15 מיליון שקלים יוקצו לצורך הנחות לזכאים.

מוקד שירות לתושב מרכז שירות לתושב צילום: דוברות עיריית חריש
15 מיליון שקלים מוקצים להנחות ארנונה לזכאים. "מי שעומד בקריטריונים הולך למחלקת גבייה מגיש את המסמכים הנדרשים ומקבל הנחה".צילום: דוברות עיריית חריש

פרץ, ששימש  כיו"ר ועדת הנחות ארנונה בקדנציה הקודמת, קורא לתושבי העיר שזכאים להנחות ארנונה לממש את זכותם.

"יש קריטריונים קבועים בחוק, ומי שעומד בקריטריונים הללו מקבל את ההנחה – אי אפשר לסרב לו. לצערי, יש הרבה אנשים מסכנים שלא יודעים שמגיעה להם הנחה. אני משתדל לפעול כדי להעלות את מודעות התושבים לנושא. מי שעומד בקריטריונים לא צריך את וועדת ההנחות, הוא הולך למחלקת גבייה, מגיש את המסמכים הנדרשים ומקבל הנחה. יש לזה גם סעיף תקציבי בתקציב 2024".

פרץ מסכם ואומר כי "אנחנו צריכים לבקש ממשרדי הממשלה שנושא הארנונה לא יהיה כפוף כלל לנושא החלטת הממשלה ולא להעמיס עוד על התושבים. אני רוצה ללמוד לעומק איך אני מבטל את הגזרה הזאת והאם זה בידינו לבטל את זה. כשנקבל את כל התשובות בבירור, נעשה על זה רעש".

לקריאה נוספת: בצד המקבל: חריש תקבל מקרן הארנונה כ-20 מיליון שקלים


לוח דירות חריש

לוח דירות חריש

השאר תגובה

פרויקטים

הירשמו לניוזלטר שלנו

וקבלו עדכונים על חריש ישירות לתיבת המייל

בכל שלב ניתן להסיר את הרישום לניוזלטר בלחיצה על קישור בתחתית המייל

תודה! נרשמתם בהצלחה