סיכום שנה: מצעד "עשרת הגדולים" של חריש לשנת 2018

חריש מתפתחת בקצב מהיר ומשנה לשנה אנו עדים להתפתחויות מרשימות בתשתיות, במוסדות החינוך והציבור, באיכלוס העיר ובהתפתחות הקהילה. שנת 2018 היוותה קפיצת מדרגה עבור חריש במישורים רבים. ריכזנו עבורכם את עשר אבני הדרך המשמעותיות ביותר בשנה שחלפה


2018 בתחבורה: חריש מתחברת לחיפה

קוי אוטובוס חדשים בחריש
קווי אוטובוס חדשים בחריש

אין ספק שתחבורה ציבורית נוחה חיונית לקיום חיים נוחים בחריש. השקתו של קו 631 בין חריש לחיפה בתחילת השנה היוותה אות מבשר טובות. מסלול הקו עובר דרך פארק ההייטק ביקנעם ובקניון לב המפרץ והנסיעה המהירה והנוחה לעיר הצפונית עוברת בכביש 6, כביש 70 וכביש 75.

קו זה הצטרף לקווים שכבר היו פעילים בעיר קווים 60, 63 ,71 ו-27 וקישרו את חריש לחדרה ולתחנת הרכבת בנימינה. עיני תושבי חריש נשואות כעת בציפיה להשקתו של קו אוטובוס ישיר לתל אביב. בינתיים אין בשורות חדשות, אך מדוברות המועצה נמסר כי הקו נמצא שוב בבחינה וכי העירייה נלחמת להוציא את קו חריש-תל אביב לפועל. מקווים לשמוע עדכונים בקרוב.


2018 במסחר: מרכז מסחרי שכונתי ראשון נפתח

מרכז מסחרי עמית. צילום: דן פטילון

פתיחתו של המרכז המסחרי השכונתי 'עמית' בפברואר והשקתם של חנויות המסחר במתחם, היוו קפיצת דרך משמעותית בתחום המסחר בחריש. כיום פועלים במרכז עמית פיצריה, פלאפל, סניף שופרסל אקספרס, חנות סלולר, מאפיה, מרפאה וטרינרית, טמבוריה, חדר כושר ובקומה השנייה פועלים משרדים. מרכז מסחרי עמית הוא אחד מתוך חמישה מרכזים שכונתיים המתוכננים בחריש. התקדמות משמעותית נוספת ניתן היה לראות גם ברחוב דרך ארץ, השדרה המרכזית של חריש עם פתיחתם של עסקים חדשים שהעניקו לנו השנה שירותים חדשים ביניהם: חנות פרחים, מרפאת שיניים, בית קפה, פיצוציה וחומוסיה.


2018 בקהילה: בירה ראשונה במועדון 'הדוק' ופתיחת בית הקהילה

בית הקהילה בחריש. צילום מתוך דף הפייסבוק של 'הדוק'

פתיחתו של מועדון 'הדוק' בחודש מרץ ופתיחת בית הקהילה חודשיים אחר כך העניקו זריקת מרץ לפעילות החברתית בעיר. מועדון 'הדוק' החל לפעול בימי חמישי אחת לשבועיים ביוזמתם של תושבי העיר אילן בן טל, אלחנן צהר, נתנאל שטרית, מיכל שטרית ומתנדבים רבים נוספים שמסייעים בסידור המקום. המקום מספק לתושבי חריש אפשרות ליהנות משתיית בירה וכן מתקיימים בו ערבי במה פתוחה, הופעות חיות  ואירועים חברתיים נוספים.

בית הקהילה שנפתח במאי כולל שלושה חללים ציבוריים גדולים המשתרעים על שטח של 500 מ"ר. הפעילויות בו רבות ומגוונות: מועדון אזרחים ותיקים, פעילויות של כלל המתנדבים בעיר כדוגמת חנות יד שנייה ואירועי קהילה נוספים.


2018 בבריאות: נציגות מלאה לקופות החולים בחריש

סניף קופת חולים לאומית בחריש

במאי 2018 נפתח סניף קופת חולים מאוחדת בחריש והצטרף לסניפי כללית, מכבי ולאומית שכבר היו פעילים. הנוכחות המלאה של קופות החולים בעיר מורגשת בשדרת דרך ארץ בה ניתן לראות את כל הקופות שפועלות בסמיכות יחסית האחת לשנייה. נוכחות זו משמעותית למתן שירותי בריאות מתקדמים וטובים לתושבי העיר. כל הקופות מציעות לתושבי המקום שירותי רופא משפחה, רפואת ילדים, בית מרקחת ושירותים נוספים ייחודיים כדוגמת טיפת חלב, מכון פיזיותרפיה ועוד. התושבים ממתינים בקוצר רוח להגעתם של שירותי מרפאות המומחים שטרם החלו לפעול בעיר ובמיוחד לשירותים בתחום רפואת הנשים.


2018 בחינוך: חטיבת ביניים חדשה והכפלה של מספר התלמידים בעיר

חטיבת הביניים החדשה בחריש. צילום: שמרית שחף-גלעד

תחילת שנת הלימודים תשע"ח הביאה לתושבי חריש בשורות חדשות. לראשונה החלה לפעול חטיבת ביניים חדשה 'בית הספר לאתגרי העתיד' בה לומדים 61 תלמידים בשתי כיתות, ז'-ח'. צוות המורים שמונה 8 מורים ומחנכים הצליח בתקופה של שלושה חודשים לזכות בתשומת לב חיובית מאוד וגם לא נעדר מאור הזרקורים לאחר שפוסט בפייסבוק על תורנות הניקיון של התלמידים בבית הספר זכה לשיתופים מרובים ברשת. בשנה הבאה תחל לפעול גם כיתה ט' והחטיבה הצומחת מתוכננת לעבור למשכן התיכון שעתיד להיפתח ב-2020.

הצמיחה המהירה של חריש באה לידי ביטוי בתחילת שנת הלימודים עם פתיחתם של שישה בתי ספר יסודיים, 42 גנים ולמעלה מ-50 צהרונים שקולטים 2,600 תלמידים בחריש. שנה קודם לכן מצבת התלמידים מכיתות גן ועד כיתות ו' עמדה על 1,200 תלמידים בלבד.


2018 בתשתיות: תחילת עבודות על מחלף 65 החדש

עבודות תשתית ראשוניות להקמת המחלף החדש. צילום: אורן קלר

בספטמבר החלו העבודות המקדימות לסלילת הכביש והמחלף החדש בין צומת חריש לכביש 65. המחלף החדש המתוכנן על כביש 65, צפוי להקל על זרימת התנועה בין חריש לכביש 6 ובין חריש לפרדס חנה וחדרה ומהווה נדבך חשוב קידום הניידות והתחבורה הנוחה לתושבי חריש.

הקמת המחלף מבוצעת בהשקעה תקציבית ניכרת, במטרה להעניק לתושבי חריש גישה נוחה לכביש 65 ולכביש 6 מבלי להיעצר בצומת מג"ב. המחלף החדש יחליף את כביש הגישה לחריש הקיים כיום בין צומת מג"ב לצומת חריש, שרק חלקים ממנו ישמרו ככביש שירות וגישה לאנדרטת משמר הגבול בלבד. על פי הערכות שלב העבודות המקדימות יסתיים במהלך 2019 ולאחריו יתבצעו במשך שנתיים עבודות בשטח עד לסיום וחנוכה מתוכננת של המחלף בספטמבר 2021.


2018 באיכלוס העיר: מספר התושבים בעיר חצה את רף ה-10,000 תושבים

צילום: דוברות חריש

באוקטובר 2018 קיבלה משפחת קרפט שעברה להתגורר בחריש את תעודת התושב ה-10,000. על פי נתוני המועצה, כ- 500 משפחות חדשות עברו להתגורר בחריש בחודשי קיץ 2018 והגדילו  משמעותית את האוכלוסיה בעיר. כאמור, משפחת קרפט זכתה לקבלת פנים יחודית ולטקס מיוחד שערכה מחלקת הקליטה של מועצת חריש. על פי הערכות צפויה חריש ב-2019 להכפיל את כמות התושבים. אז יאללה, לארוז ולעבור.


2018 בשלטון המקומי: בחירות לראשות המועצה וכינון מועצה חדשה

ישיבת המועצה החדשה. צילום: דוברות חריש

בבחירות המקומיות של אוקטובר 2018 נבחר יצחק קשת לכהונה נוספת לתפקיד ראש העיר של חריש. מערכת הבחירות עירבה רבים מתושבי העיר, וותיקים וחדשים, ואחוז ההצבעה הגבוה של חריש בכל קנה מידה לאומי, עמד על 80.19%. 2,825 מתושבי חריש הגיעו להצביע בפועל ונתנו את קולותיהם לשלושת המועמדים: יצחק קשת, אריק מויאל וגבי קדוש.

בנוסף נבחרו תשעת נציגי המועצה: שני גרינברג, נגה עוז וגיל פישר ממפלגת הליברלים; יוחאי פרג'י, שלמה קליין ויוסי גולדמן ממפלגת הבית היהודי; עידית ינטוב ויצחק קשת ממפלגת הליכוד ושלמה פרץ ממפלגת ש"ס.


 2018 בפיתוח עתידי: תכניות להרחבת חריש והקמת אזור תעסוקה

חריש - מבט אווירי 2018
חריש – מבט מהאוויר. צילום: אורן קלר

הוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה חריש אישרה בנובמבר להפקדה תכנית חדשה שבמסגרתה יוקמו רובע מגורים חדש ואיזור תעסוקה גדול. התכנית כוללת 1,430 יחידות דיור (כ-7,000 תושבים), 332 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ו-130 אלף מ"ר שטחי שרות והיא חיונית לצמיחת העיר ולהבטחת עתידה.

הרובע החדש ימוקם בחלקה הדרומי של חריש על שטחים שנוספו לעיר במסגרת הרחבת שטח השיפוט שלה. הכניסה הדרומית לעיר שתתווסף עם סלילת המשכו של כביש 611 תאפשר גישה ישירה לרובע זה.

בשורה משמחת נוספת המשפיעה על התפתחותה העתידית של העיר היא התקדמות משמעותית בעבודות הפיתוח בשכונת 'בצוותא' (המוכרת בשמה הקודם, 'אור המזרח'). חברת שפיר הנדסה שזכתה במכרז תכנן ובנה בדצמבר 2017 התחייבה לבנות את השכונה בכללותה תוך 40 חודשים. היקף הפרויקט צפוי לעמוד על למעלה ממיליארד שקלים והוא יכלול כ-1,200 יחידות דיור, שני בתי ספר יסודיים, שלושה אשכולות גנים, אשכול מעונות יום, מתנ"ס, אולם ספורט ומגרש ספורט משולב.


2018 בתרבות: תרבות מותאמת לכל אחד ואחת

שירי מימון בהופעה בחריש. צילום: אורן קלר

הקרנות משחקי מונדיאל בפארק המועצה, מופעי קרקס, ירידי שוק, הצגות לקטנטנים, הצגות לקהל הדתי-חרדי, מופעים של אמנים מובילים כדוגמת שירי מימון ופסטיבלים נחשקים – אירועי התרבות של חריש התקיימו במהלך השנה כולה ומשכו אליהם את המוני בית חריש.

קצת קשה לעקוב אחרי קצב-שטף האירועים הרבים אבל אין ספק שכל אחד ואחת מתושבי חריש הצליח במהלך השנה החולפת למצוא אירועי תרבות הקרובים ללבו.

כך לדוגמא, הקיץ החל עם פארק חבלים אתגרי, כמו אומגה קירות טיפוס סולמות ענק ותחנות אתגריות נוספות המתאימות לכל הגילאים ולכל המשפחה, המשיך במופע הפארק המרכזי בכיכובה של הזמרת שירי מימון והסתיים בפסטיבל אמנויות הבמה שהתקיים בחג החנוכה וכלל שלל אומנויות: קרקס, הצגה, שירים ושלל מופעי במה של מגוון רחב של אומנים מרחבי הארץ.


לוח דירות חריש

השאר תגובה

פרויקטים

הירשמו לניוזלטר שלנו

וקבלו עדכונים על חריש ישירות לתיבת המייל

בכל שלב ניתן להסיר את הרישום לניוזלטר בלחיצה על קישור בתחתית המייל

תודה! נרשמתם בהצלחה

הירשמו לניוזלטר שלנו

וקבלו עדכונים על חריש ישירות לתיבת המייל

בכל שלב ניתן להסיר את הרישום לניוזלטר בלחיצה על קישור בתחתית המייל

תודה! נרשמתם בהצלחה